Superłabędziak

Jak zostać mistrzem?

Praca nad samym sobą – w poszukiwaniu

SUPERŁABĘDZIAKA

Projekt upowszechnia godne naśladowania wzorce w społeczeństwie lokalnym i w szkole. Okazuje, ze praca nad samym sobą to konieczność, a potrzeba osiągania musi być połączona ze skupieniem i cierpliwością, wyznaczeniem celu, determinacja i pewnością o słuszności własnych decyzji, nawet wtedy, jeśli przewidujemy długi termin realizacji naszych planów.

W pracy stosujemy różnorodne metody badawcze. Materiały pozyskane SA efektem badan, w tym zapisu relacji rozmów, które wiernie oddają istotę wypowiedzi i jej sens. Bardzo chętnie korzystamy z możliwość obserwacji badawczej. Wykorzystujemy również źródła zastane, historyczne oraz współczesne i prywatne. Po wstępnych przygotowaniach grupa rozpoczyna poszukiwania osoby, która cieszy się autorytetem i jest wzorem do naśladowania. Takiej, która osiągnęła umiejętności w danej dziedzinie, dzięki czemu posiada pozycje wyróżniająca ja spośród ogółu. W poszukiwaniach pomaga nam przeprowadzenie krótkiej ankiety wśród uczniów szkoły. Istota jest zadanie podstawowego pytania – czy jest w Łabędach osoba publiczna, która cieszy się zaufaniem i szacunkiem mieszkańców? Spośród wszystkich odpowiedzi wspólnie wybieramy kandydaturę, która spełnia założenia projektu.

Wszelkie spotkania dokumentujemy na taśmie filmowej bądź dyktafonie. Zebrane materiały SA opracowywane i przedstawiane w czasie szkolnej Gali Projektów Edukacyjnych, najczęściej w postaci filmu, czasami prezentacji multimedialnej oraz werbalnej prezentacji badan. Tradycja stało się również przeprowadzenie wywiadu „na żywo” i wręczenie statuetki SUPERŁABĘDZIAKA, wykonanej przez uczniów naszej szkoły. W ZSO nr 2 odbyły się już dwie edycje projektu Jak zostać mistrzem, praca nad samym sobą. Przyniósł on bardzo konkretne efekty. Dla uczniów stał się źródłem wiedzy o przedsiębiorczości i szeroko pojętej aktywności społecznej. Pomógł rozwinąć kontakty interpersonalne. Rozbudził również potrzebę osiągania sukcesów.

Bożena Pieczko

SUPERŁABĘDZIAK 2011 – KRYSTYNA SOWA

W czasie pierwszej edycji projektu pracowaliśmy z Panią Krystyną Sową – radna, wieloletnim pedagogiem i społecznikiem. Dzięki temu młodzież uczestniczyła w sesji Rady Miejskiej i w posiedzeniu Komisji Mieszkaniowej oraz spędziła wspólnie z Panią Radną i Strażą Miejską dzień w terenie. Uczniowie mogli również dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o drodze, jaka musiała pokonać Pani Krystyna Sowa, zanim osiągnęła swój sukces, dzięki udzielonemu im przez Panią Radną obszernemu wywiadowi.

 


SUPERŁABĘDZIAK 2012 – KACPER SZCZUROWSKI

W drugiej edycji projektu SUPERŁABĘDZIAKIEM został Kacper Szczurowski – judoka, który jako jedyny Polak z całej reprezentacji zdobył zloty medal w Pucharze Świata w Gyor na Węgrzech. Może się on również poszczycić się Pucharem Polski Młodzików oraz wygrana Akademickich Mistrzostw Polski Juniorów. W przypadku tego młodego sportowca charakter jego niezwyklej osobowości i siły walki pozwolił młodym ludziom uwierzyć w to, ze można wybić się na sportowe wyżyny dzięki sile woli i upartemu dążeniu do celu. Młodzież obserwowała jego treningi, rozmawiała z nim o idei judo, cechach charakteru, które powinien mięć judoka. Wywiad przeprowadzono również z trenerami i ojcem Kacpra, którzy opowiadali o sumienności i pracowitości mistrza.

 

 


SUPERŁABĘDZIAK 2013 – ANNA STELMACH

SUPERŁABĘDZIAK trzeciej edycji projektu Pani Anna Stelmach – lekarz pediatra – jest tak mocno utożsamiana z Łabędami, że przedszkolaki  pytane, kim chciałyby być w przyszłości? – Odpowiadają: „Panią Stelmach”.
Pani Anna pokazuje młodzieży fascynujący wymiar zawodu lekarza, w którym oprócz wielkiej wiedzy liczy się ciepło, otwartość,   szczerość, pracowitość i jak sama mówi – „uczciwość”, która jest najważniejsza..

 

 


SUPERŁABĘDZIAK 2014 – JAKUB LUBINA

SUPERŁABĘDZIAK czwartej edycji projektu Pan Jakub Lubina – prezes Towarzystwa Kulturalnego FUGA. Pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej ALL, IMPROVVISO. Właściciel wyjątkowo klimatycznego miejsca w Łabędach – restauracji SIEDLISKO, gdzie przyjmuje role kreatora gustów muzycznych i stylu życia.
Laureat nagrody Prezydenta Miasta Gliwice za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w 2012 roku.

 

 


SUPERŁABĘDZIAK 2015 – MICHAŁ GŁĄB

W piątej edycji projektu SUPERŁABĘDZIAKIEM został Pan Michał Głąb – wybitnie uzdolniony muzyk, który nie boi się ciężkiej pracy, ani nowych wyzwań. Od 2010 r. jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach. Jego specjalizacja, to: Prowadzenie zespołów wokalnych i wokalno – instrumentalnych.
Na co dzień uczy muzyki w szkole podstawowej i gimnazjum. Oprócz tego pełni funkcję dyrygenta chóru i orkiestry dętej. Gra, śpiewa i przekazuje swoją pasję innym ludziom.  Z całą pewnością zasługuje na miano ?Człowieka orkiestry?.

 


SUPERŁABĘDZIAK 2016 – KRZYSZTOF KLAPEC

Mamy przyjemność poinformować, że SUPERŁABĘDZIAKIEM 2016 roku, został Pan Krzysztof Klapec – zdobywca pierwszego miejsca w Lodziarskich Mistrzostwach Polski Sweet Expo 2014 r. Przepyszne lody autorstwa Mistrza zdobyły wiele nagród specjalnych i wyróżnień. Pan Krzysztof Klapec prowadzi działalność od 1991 r. Lodziarnia jest firmą rodzinną i mieści się przy starej stacji PKP w Łabędach. Panuje tam wyjątkowa atmosfera, na którą składają się cechy charakteru właściciela: serdeczność, pracowitość, cierpliwość i sympatia do ludzi, to właśnie one zagwarantowały sukces małej lodziarni, która stała się wizytówką Łabęd, a uznanie zyskała w całych  Gliwicach, na Śląsku i w Polsce.

 


SUPERŁABĘDZIAK 2017 – PIOTR  SZYMCZYK

Nasz SUPERŁABĘDZIAK to osoba medialna, znana nie tylko w Łabędach, ale już w całym kraju! Udzielał wywiadów do prasy, występował w telewizji, a przedmioty z jego otoczenia ?grały? w filmie Romana Polańskiego ?Pianista? i w teatrze Nowym w Zabrzu. Pan Piotr Szymczyk, antykwariusz, człowiek z zaczarowanego miejsca, w którym czas płynie jakby wolniej, kocha historię, jest cierpliwy, tolerancyjny i opiekuje się przedmiotami z duszą. Ze swojej pasji uczynił sposób na życie – i to jakie życie! To nietuzinkowa postać podróżnika (w poszukiwaniu staroci), znawcy i badacza minionych czasów, przyjaciela miłośników antyków i opiekuna zwierząt. Jeśli w jakimś miejscu w Łabędach można czuć się dobrze, bezpiecznie, sielsko i zarazem tajemniczo, to właśnie u Pana Piotra. Antykwariat ?Dom? istnieje od 2000 roku i mieści się w budynku dawnego dworca PKP. Tam można znaleźć duszę i zostawić serce.

 

Zobacz film


SUPERŁABĘDZIAK 2018

Zobacz film